• ALATI TASUTA TARNE

  • kaunis naine hoiab käes mandala ehet beezil taustal

    Mis on MANDALA?

    Mis on Mandala ja kuidas seda iidset kunstivormi tänapäeval oma ellu tuua ja luua?

    Mandala tähendab sanskriti keeles ringi. See on geomeetriline kujund, milles on hindu ja budistlikes kultuurides palju erinevat sümboolikat.

    Mandala siin ja mandala seal. Neid on tänapäeval kõik kohad täis. Kes joonistab, kes tikib, heegeldab, punub või vormib … igal sajal juhul oled Sa tõenäoliselt kohanud mandalat. Mis ta siis õieti on? Mandala tähendab sanskriti keeles ringi. See on geomeetriline kujund, milles on hindu ja budistlikes kultuurides palju erinevat sümboolikat. Arvatakse, et mandalad esindavad universumi erinevaid aspekte ning neid kasutatakse nii meditatsioonides kui ka palvesümbolitena, seda eriti Hiinas, Jaapanis ja Tiibetis. Mandalad võivad olla nii kahe- kui ka kolmemõõtmelised.
    Kõige tavalisemad on mandalad ringina, mis asuvad ruudu sees ja on jaotatud osadeks, mis kõik on ühendatud ühe keskpunktiga. Tavaliselt joonistatakse neid paberile, kangale või liivale, valatakse pronksist või ehitatakse hoopis kivist. Kuigi mandalad on iseseivalt kunstiteosena juba lihtsalt erakordsed, on neis meie vaimse ärkamise teel palju abi.

     

    Mandala olemus

    Mandalal on Aasia kultuurides nii vaimne kui ka rituaalne tähendus. Öeldakse, et mandala on universumi visualiseerimine. Hinduismis ja budismis usutakse, et mandalat vaadates, liikudes selle keskpunkti poole, juhitakse Sind läbi universumi labürindi, mille käigus moondub kannatus hoopis rõõmuks ja/või õnneks. Mulle see mõte meeldib.

     

    Mandalate lühiajalugu

    Budismi rajaja Siddhartha Gautama sündis piirkonnas, mida tänapäeva lpraegu tuntakse Nepali nime all. Kuigi tema sünnikuupäeva pole kinnitatud, usuvad ajaloolased, et see on umbes 560 eKr. Gautama lahkus oma kuningriigist pärast inimeste kannatuste teadvustamist. Ta püüdis jõuda valgustatuseni läbi meditatsiooni. Ta hakkas jutlustama oma filosoofiat kõikjal Indias, kus ta sai endale pühendunud järgijaid ning asutas lõpuks esimese sangha, mis on budistliku munkade kogukond.
    Kui need buda mungad sõitsid mööda Siiditeed, iidset ida ja lääne ühendavat kaubateede võrgustikku, viisid nad budismi teistele maadele. Nad kandsid endaga kaasas mandalaid ja viisid nende loomise õpetust mujale Aasiasse. Kuigi mandalad on juurdunud budismis, said need peagi hinduismis ja teistes religioossetes tavades sama levinuks.

     

    Mandalate liigid

    Erinevates kultuurides leidub erinevat tüüpi mandalaid, mida kasutatakse paljudel eesmärkidel nii kunstiliselt kui ka vaimselt. Toon välja mõned oma lemmikud:

     

    Vaimse tee õppe mandala

    Õppe mandalad on sümboolsed, kus iga kujund, joon ja värv esindavad filosoofia või religioosi erinevaid aspekte. Õpilane loob oma mandala, väljendades visaliseerimise teel omandatut. Nood mandalad on nagu värvilised vaimsed kaardid oma looja vaimse valgustumise seisundist.

    Tervendav Mandala

    Tervendavad mandalad on keerulisemad kui õppe mandalad ning need on loodud mediteerimiseks. Nende toel ja abil on võimalik keskenduda, kanaldada, taipamisteni jõuda, ning neid kasutatakse ka enese rahustamiseks.

    Liivamandala

    tiibeti munk põlvili maas kirjut liivamandalat loomas
    Tiibeti munk Liivamandalat loomas. Foto interneti avarustest.

    Traditsiooniline tiibeti mandala kujutab Buddha valgustatud seisundit läbi liivakunsti.

    Buda mungad ja navaho kultuurid on pikka aega kasutanud liivamandalaid traditsiooniliste ja religioossete elementidena. Traditsiooniline tiibeti mandala kujutab Buddha valgustatud seisundit läbi liivakunsti. Mustrid moodustatakse maapinnale, väikese toru abil tagades liivaterade täpse langevuse. Selle loomine võib võtta nädalaid ning varsti pärast valmimist, liivamandala hävitatakse, sümboliseerides budistliku veendumust, et miski pole püsiv.

    Mandala arhitektuuris

    Lihtsalt öeldes on kolm tsooni: Nista Mandala ehk välimine tsoon, Madya Mandala ehk keskmine tsoon ning Utama mandala ehk kõige kähtsam ja püham tsoon.

    Läbi aegade on mandala konseptsioonile rajatud ka erinevai ehitisi. Lihtsam näide on iseloodud mandala katused, kus ringikujulisele hoonele pannakse katusekonstruktsioonid toetuma suunaga ehitise keskpunkti ehk nagu meil öeldakse keskpõrandale kokku. Keerulisemaks läheb aga Balil nn usuline arhitektuur kus tempel või pura (Sanskriti keeles müüriga ümbritsetud linn) on kavandatud suletud müüride sees asuvateks jumalateenistuse kohtadeks. Antud kujundus, plaan ja paigutus järgivad Tri Mandala Bali ruumi eraldamise kontseptsiooni, mille täpsem lahtiseletamine ületab minu võimekuse piirid. Lihtsalt öeldes on kolm tsooni: Nista Mandala ehk välimine tsoon, Madya Mandala ehk keskmine tsoon ning Utama mandala ehk kõige kähtsam ja püham tsoon.

    Mandala kunstis

    Mandalate kasutamine kunstis on tänapäeva suur osa. Neid võime näha joonistatult või kõiksugu kõvematest materjalidest välja saetud või nikerdatult. Mandalaid võime leida kangastelt või suursugustena maja seintele maalituna. Kõige selle suurem eesmärk on panna Sind märkama, tuua kohale ja siseneda mandalasse. Need iludused võivad Sind viia kusiganes retkele. Ja tõsi on ka see, et ühes ja samas mandalas näevad kõik inimesed „oma lugu”. See on pilt mis hakkab Sinuga Sinu keeles rääkima.

     

    Asteekide päikesekivi

    Päikesekivi ehk Asteegi kalendrikivi on suur monoliitskulptuur, mis meenutab vägagi mandalat.

    Mehhiko kultuurisümbolina tuntud Päikesekivi ehk Asteegi kalendrikivi on suur monoliitskulptuur, mis meenutab vägagi mandalat. Antud kivi on läbimõõduga 3,6 m ja 1,22 m paksune ning kaalub 24 tonni. Kivi algne funktsioon ja tähendus ei ole päris selge. Tõenäoliselt kasutati seda aga usulistel riitustel. Kivi keskmes on kujutatud jumala nägu. Veel on võimalik sealt välja lugeda kosmilisi tsükleid ning jumalate ja inimese vaheliste suhete olemus.

     

    Sümbolid mandalates

    Nende keeruliste ringikujuliste sigri-migri mustrite hulgast leiate mandalatest ka mõned alati kindlad sümboli. Traditsiooniliselt hõlmavad need Buddha meele olemasolu abstraktsel kujul, mida kõige sagedamini kujutatakse ratta, puu, lille või juveelina. Mandala keskel on ka alati täpp ehk keskpunkt, mida tõlgendatakse kui lähtepunkti, mõtiskluse algust ja pühendumist jumalale.
    Tuntumateks sümboliteks on veel kell, mis soosib meelte avamist ning tühendamist, et võimaldada taipamiste ja selguse vastu võtmist. Kolmnurk, mis ülespoole pöörates esindab aktiivset energiat ning allapoole pöörates loovust ja teadmiste poole püüdlemist. Kõige tuntum on ehk lootoseõis, mis on budismis püha sümbol. Lootose sümmeetria kujutab tasakaalu. Nii nagu lootos ulatub veealusest valgusesse, sirutub ka inimene vaimse ärkamise ja valgustumise poole. Ka päike on tänapäevaste mandalamustrite populaarne sümbol. Päikesed esindavad tavaliselt universumit, kandes sageli eluenergiaga seotud tähendusi.

     

    Kuidas mandalaid kasutada?

    värviline mandala joonistatud heledale seinale
    Joonistatud Mandala toa seinal. Foto interneti avarustest.

    Mandalaid kasutatakse ka unenäopüüdjatest, kui vahendit magava inimese kaitsmiseks.

    Joogas kasutatakse mandalaid ruumi hoidmiseks. Neid paigutatakse ruumi eri osadesse ja/või luuakse aina uusi meditatsiooni ajal. Samamoodi kasutatakse mandalakunsti tervendamisel, kus ringe seostatakse sageli keha, vaimu ja südame taastamisega. Mandalaid kasutatakse ka unenäopüüdjatest, kui vahendit magava inimese kaitsmiseks. Aasia kunsti vaimse sümbolina, on mandalad muutunud populaarseks meditatsiooni vahendiks. Neid peetakse universumi peegelduseks ning teejuhiks valgustumisele.

     

    Mandalate loomine

    Mandalate loomine on meditatiivne tegevus, mille eesmärk on taastada sisemine rahu ning tarkus. See töötab täiega. Mina, kellele on aktiivsuse geen kogu aeg põhjas, tunnen end mandalaid tikkides täielikus rahus. See viib mind teekonnale, kus ma saan end väljendada värvide keeles. Ja kus pole ei õiget ega valet värvi … kõik on looming, mis lõpuks kokku sobitub, luues iga kord midagi täiesti unikaalset ning erakordset. Ma ei ole veel mitte kunagi näinud koledat mandalat. Sellist asja lihtsalt ei ole olemas. Punkt!
    Mandalaid võid Sa luua millest iganes. Tänapäeval on palju mandala värviraamatuid, kus Sinu sisemine kriitik ei saa Sinu kunstiannet kritiseerida. Joonistamine on juba järgmine etapp. Heegeldamine, tikkimine, kudumine … käsitöö vallas on antud põld eriti lai. Mandalaid võid luua ka toidust, ladudes eri saadusi kunstiliselt taldrikule. Sel juhul ei saa ka mitte keegi öelda, et toiduga ei mängita! Mängitakse küll. Rannas olles saab kivikestest või kõrkjatest erinevaid pilte ja kunsti luua. Fantaasial ei ole piire! Ja kõik töötab.

    Väikene valik minu loodud helmestikandis Mandalaid:

    Mõned minu loodud Mandalad on ka e-poes SIIN.

    Või kui Sul tekkis vastapandamatu soov või lausa vajadus endale TÖÖTOAS ise üks Mandala ehe tikkida siis ka see on võimalik! Rohkem infot leiad SIIT.

    Ole hoitud,

    Kärt / Mandala ILU looja