• ALATI TASUTA TARNE

  • rohelistest helmestest mala palvehelmed naise kätel

    Mis on Mala?

    Mis nood Mala-palvehelmed ikkagi on ?

    Malade loomise olen tegelenud juba üle 6 aasta. Selle ajaga on minu käte vahelt end loonud ära üle 400 Mala. Kõige tihedamini kuulen aga palvet: „Räägi mulle palun nendest Maladest”. No ma siis räägin.

    Mis on Mala? Üleüldiselt on helmed kuulunud inimajaloo vanimate kaunistusesemete hulka. Läbi aegade on neid kasutanud nii talismani, staatuse sümbolina, toetava vahendina spirituaalses praktikas kui ka valuutana. Eri kultuurides on loodud helmeid erinevatest materjalidest, nagu kivid, seemned, koored, savi jne. Ingliskeelne sõna bead (tõlkes helmes) pärineb vanainglise sõnast bede, mis tähendab palvet. Eestikeelne sõna helmes on läänemeresoome päritolu, mis tähendas algselt merevaiku või sellest tehtud helmeid.

    Mala päritolu

    Buddha munk mala abil mantraid lugemas. Foto interneti avarustest

    Palvetamise eesmärgil helmeste kasutamine on oletatavasti saanud alguse hinduismist Indias. Arvatavasti võttis budism selle põhimõtte üle hinduismilt ning islam omakorda budismilt. Katoliiklaste roosikrantsid on ilmselt võetud üle islami palvehelmestest. Palvehelmeste kasutamine kujunes välja eelmainitud usundites, kuid ei levinud edasi judaismi. Neil on oma rituaalid.

    Erinevad numbri kombinatsioonid

    Palvehelmeid tuntakse erinevate nimede järgi ning helmeste hulk sõltub usundist ning kasutusest. Mina kasutan oma loomingus budismi ja hinduimsi Japa Malasid, milles on 108, 54 või 27 helmest. Islami palvehelmed on tavaliselt 99 või 33 helmega ning Baha’i palvehelmestel on 95 või 19 helmest. Rooma katoliiklased kasutavad 54 helme ja 5 lisahelmega roosikrantse. Õigeusklikel on 100 sõlmega palvekee (vahel ka 50 või 33 sõlmega). On olemas ka kreeka komboloid ehk murehelmed, millel ei ole religioosset tähendust.

    Mala ülesehitus

    Tavaliselt koosneb Japa Mala kee 108 helmest. Mala 109. helmes kannab nime guru (või sumeru, bindu, stupa) ehk õpetaja. Mantrate lugemine peaks alati algama helmest, mis asub guru kõrval. Helmeste lõpparv 9 tähistab aga lõpetatust. Mala helmed on lükitud siidniidi otsa. Miks on sõlmed iga helme vahel, Sa küsid? Nende kohta käib legend, kus Buddha mungad olla oma kloostris mantraid lausunud kuid helmeid edasi lükates tekkinud aga häiriv müra. Klõks ja klõks kajas kõledas kloostris kajana. Nood hääled ei sobinud munkadele ning seega otsustati sõlmed vahele teha. Sõlmede tegemise ajal aga lausuti igasse sõlme taotlusi. Nii teen ka mina Malasid luues. Kahjuks ei tea ma aga täpselt, mida iga Mala omanik taoutluseks soovib, seega minu taotluseks on: „Palun toeta oma omaniku kõiges milles ta toetust vajab„.

    Mala lõpetab tutt, mis sümboliseerib tuhandeõilmelist lootost. Tuttiga saab ka enda ümber olevat aurat puhastada. Olete tähele pannud kui kellelgi on Mala kaelas ja ta pingelisemas olukorras tutti silub või sellega tolmutab? Enne esinemist kuskil? Jep. Ta rahustab sellega ennast ning puhastab oma ala kõigest üleliigsest.

    Palvehelmeste valmistamisel kasutatakse rudraksha seemneid, tulsi puitu, bodhi puu või loomaluid (jakk). Samuti kasutatakse poolvääriskive, klaasi ja sandlipuust helmeid. Mala-helmeste valik on väga isiklik valik kuid kõigist eelpool mainitutest on poolvääriskividel kõige kõrgem energeetiline vibratsioon. Ühiskonna jõukamad liikmed ja kõrge auastmega laamad võisid endale lubada selliseid kalliskive nagu rubiinid, mäekristall, türkiis, ahhaat, korallid, pärlid, merevaik, elevandiluu. Kivid valiti sageli nii, et nad sobiksid mõne konkreetse jumalusega. Näiteks türkiis on Rohelise Tara, punane korall või karneool Vajrayogini ja lapis lazuli Meditsiini Buddha kivid.

    Erinevate usundite Malad

    Kristluses kasutatavad palvehelmed

    tumdatest päerilest ristiga Roosikrants
    Roomakatoliku rosaarium. Foto intrneti avarustest.

    7. sajandil elanud püha Gertrudi hauast on leitud palvehelmeid, mille nimetus oli paternoster (‘meieisa’) ning mida kasutati arvatavasti Meieisapalve lugemisel. Tänapäeva katoliku roosikrantsid ehk rosaariumid tulid kasutusele 14.–15. sajandil. Sõna rosaarium tuleneb ladina keelest ja tähendab roosiaeda. Tavaliselt 59 helmega roosikrantse kasutati abivahendina Ave MariaPaternostri ja Gloria Patri kordamisel. Ave Maria’sid loeti kümnestes rühmades, ehk dekaadides, kus iga rühma eraldas üksik helmes, millel loeti Meieisapalvet. Sellele helmekeele lisati peagi medaljon, milleks oli tihti graveeritud Kristuse ja/või Maarja kujutistega ning kust rippus 5 lisahelmest ja rist. Risti hoiti käes sissejuhatava credo “Mina usun Jumalasse” kordamisel.

    Õigeusu kirikus kasutatakse punutud palvenööre 33, 50 või 100 sõlmega. Need kuuluvad munga- ja nunnaelu juurde, ilmikud neid üldiselt ei kasuta. Venemaa vanausuliste seas on palvete lugemisel enam kasutusel nahast lestovka, õigeusu kirikus seda enam ei kasutata. See koosneb helmeste asemel väikestest riiderullikestest, kus 17 rulli 17 prohvetliku ettekuulutuse auks, 33 on Kristuse eluaastad, 40 tähistavad Kristuse paastumist ja kiusamist kõrbes, 12 rulli kaheteistkümne apostliku mälestuseks ning neljast kolmnurksest labast, sümboliseerides nelja evangelisti. 1980. aastate keskpaigas leiutati Ameerikas anglikaani palvehelmed. Komplekt koosneb 33 helmest, sümboliseerides Kristuse 33 eluaastat. 1995 aastal leiutas Rootsi Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Martin Lönnebo palvehelmed nimega Kristuse Pärg, mis koosneb 18 eri kujuga helmest, millel igaühel on oma tähendus ja mõju palvetamisele.

    Islamis kasutatavad palvehelmed

    helesinised helmed heledal taustal
    Misbaha palvehelmed. Foto interneti avarustest

    Islamis kannavad palvehelmed eri nimetusi nagu misbahatasbih ja sibha. Kee koosneb 100, 25, 33 või 99 helmest, mis on vastavuses jumala eri nimedega islamis. Moslemid loendavad palveid helmeste abil. Nimede kordamise eesmärgiks on tuletada pidevalt meelde jumala kõikvõimsust, tegemist ei ole vaimse harjutuse või testiga. Helmed aitavad lugeda palveid tuntud palvuse “Fatimahi Tasbih” ajal, mille palvevalemi pakkus prohvet Muhammad kingina oma tütrele. Palvuse käigus korratakse 33 korda “Subhan Allah“( Au Jumalale), 33 korda “Al-hamdu lilah” (Kiitkem Jumalat) ja 34 korda “Allahu Akbar” (Jumal on kõikvõimas). Misbahade kasutamine palvete loendamisel on arenenud välja prohvet Muhammadi kombest lugeda parema käe sõrmi palvetamise ajal. Palju kasutatakse tänapäeva Islamis palvehelmeid ka murehelmestena ning staatuse sümbolitena.

    Hinduismis kasutatavad palvehelmed

    punased kristalli helmed heledal taustal Naiselike võlude MALA-palvehelmed punase Jaspisega
    Mandala ILU loodud 108 helmega  punase Jaspise Mala palvehelmed

    Hindude poolt kasutatavad palvehelmed kannavad nime Japa Mala või lihtsalt Mala. Sõna “japa” tähistab sanskriti keeles tegevust, kus korratakse mantraid ning jumalate nimesid. “Mala” tähendab põimik või pärg. Tavaliselt koosneb kee 108 helmest. Neid kasutatakse abivahendina palvetamisel, laulmisel ning mantrate või jumalate nimede kordamisel. Mantraid korratakse tavaliselt sadu või tuhandeid kordi. Malasid kasutatakse sedasi, et oleks võimalik keskenduda pigem mantra sisule ning kõlale kui korduste lugemisele. Tavaliselt loetakse üht kordust tehes päripäeva ring ümber iga helme, kuid esineb variatsioone, kus tehakse vastupäeva ring või kasutatakse erinevaid sõrmi. Jõudes peahelme juurde pööratakse Mala teistpidi ning liigutakse tagurpidi tagasi. Osades tiibeti traditsioonides võetakse, pikkadele lugemistele, abiks riisiterad. Iga kord kui Mala jagu ehk 108 kordust saab tehtud, võetakse üks riisitera kausist välja.

    Budismis kasutatavad palvehelmed

    Ka budistlikke palvehelmeid kutsutakse Japa Maladeks või lihtsalt Mala’deks. Kasutusel on palvehelmed, milles helmeste arv on tavaliselt 18, 27, 54 või 108. Tiibeti budismis on 108 või 111 helmest koosnevad keed, mille abil saab loendada 100 mantrat, lisahelmestega kompenseeritakse võimalikke loendamisel tekkivaid vigu.

     

    Miks 108 helmest?

    Miks just 108 nii paljudest eri usundites läbi käib? Sellel on mitmeid tõlgendusi. Numbril 108 on väga võimas tähendus nii India teaduses kui ka spirituaalses traditsioonis.

    • Näiteks koosneb Sanskriti tähestik 54 tähest, mida siis korrutati kahega ehk 54 meesenergia ja 54 naisenergia helmest ehk siis mängu tulevad Shiva and Shakti. 2 x 54=108.
    • Veedade matemaatikud mõõtsid Päikese läbimõõtu, mis oli 108 korda suurem kui Maa läbimõõt.
    • Maa elutsükkel peaks olema 2160 aastat, mis omakorda on 20 x 108.
    • Joogade traditsioonis on 108 Upanišade püha teksti, Indias on 108 püha kohta ja inimese kehal on 108 teraapia punkti.
    • Tantrajooga teooria järgi on kehas 108 energiajoont, mis kõik ühinevad südametšakras.
    • 1+0+8 = 9; numeroloogias tõlgendatakse 9 ka kui tingimusteta armastuse numbrit.
    • Paljudes budistlikes templites on just 108 astet.
    • Kokkuvõttes pole ma kindel kas see kõik annab vastuse, miks me lausume mantraid 108 korda, teeme 108 päikesetervitust (kindlasti keegi kuskil teeb) või miks on jumalustel 108 nime … aga nii hämmastava arvuga, miks ka mitte?

    Juhised, mida mitte Malaga teha

    Enne Mala helmeste kasutamise alustamist pea meeles, et on kaks kuldset reeglit, mida võiksid meeles pidada:

    • Ära asetada Malat maapinnale, sest traditsioon ütleb, et pühade esemete asetamine maapinnale on märk lugupidamatusest.
    • Ära puuduta Mala helmeid nimetissõrmega (ka Mantrate lugemisel), kuna seda peetakse EGO sõrmeks.
    • Mala abil rohkelt (rohkem kui 1×108 korda) mantraid korrutades, liigu alati pärlite lugemisel ringi algusest lõpuni (1-108 kordust), avalda Gurule tänu, pööra mala ringi ja alusta uuesti tagasiminekut. Ühesõnaga, ära käi ringiratast vaid edasi-tagasi. Ringiratast käimine pidavat Gurul pea ringi käima panema.

    Kuidas oma Mala eest hoolitseda?

    Aja jooksul kipuvad Mala helmed tumedamaks muutuma, kuna need neelavad Sinu energiat ning loomulikult ka mustust ja tolmu. Sel põhjusel on oluline oma Mala eest erilist hoolt kanda. Seda kõike vastavalt loodud Mala materjalist muidugi. Puidust või ürtidest valmistatud Malade puhul proovige oma teda õrnalt pesta, tupsutades igat helmest niiske vatitikuga. Kristallhelme Mala tuleb puhastada aga vastavalt kristalli põhiomadustele. Osasid helmeid võib lihtsalt voolava leige vee all pesta, teised võivad vajada täiendavat hoolt.

    Teine meetod, mida traditsiooniliselt kasutati Mala helmeste puhastamiseks ja laadimiseks, on kas salvei tossuga puhastamine. Kasutada võib ka Tiibeti kellasid või helikausse. Need iidsed meetodid tugevdavad sinu Malat, tuues selle tagasi algse, puutumatu ja laetud energia juurde.

    Kuidas valida Malat?

    Mala valimiseks ja ostmiseks pole õiget ega valet viisi. Kui Mala sind kõnetab, võib olla tegu just Sinu jaoks mõeldud keega. Need kaunid kaelakeed on erinevatel viisidel erilised just Sinule. Alateadlikult leiad Sa aga alati just enda jaoks õige koha nende hankimiseks, just Sinu jaoks, sel hetkel, õiged kristallid ja ka resonantsi helmestega. Erinevatel kristallidel ja helmestel on erinev tähendus ja spetsiifilised energeetilised omadused, nii et leia Mala, mis sobib Sinu hetkevajaduste ja taotlustega. Kohtle oma Malat õrnalt ja austusega. Hoida teda kogu päeva oma lähedal – see aitab Sul jääda rahulikuks ja positiivseks ning meeles pidada oma taotlusi ja soove iga kord, kui teda puudutad.

    Malasid luues on mul kindel teadmine, et igal valmival ehtel on tegelikult juba loomise ajal omanik olemas. Ta lihtsalt ei tea veel, et tema soovide ja taotlustega ehe on just sel hetkel kuskil end loomas. See on kanaldus. See on usaldus. See on energia. Mina küsin universumilt juhiseid ja tema saadab need. Mispeale loon Sinu ehte siia ellu just Sulle vajalike kristallide ja taotlustega. Nii lihtne see ongi. Sinu ülesanne on vaid oma ehe ära tunda. Läbi oma südame. Sinu Mala ootab Sind.

    Kokkuvõte

    Olengi lõpuks jõudnud Mala helmeid tutvustava postituse lõpuni. Olen siin sukeldunud nende põnevasse ajalukku, uurides Malade sügavat tähendust ja eeliseid. Viimase kõrvalmärkusena pea meeles, et Mala ei pea alati olema loodud uhketest ja kallitest vääriskividest, et olla tõhus. Minu e-poest võid leida ka näiteks klaaspärlitest Malasid. Neil on veel eriti äge vibratsioon. Ja nende värvivalik on ju lõputu! Proovi lihtsalt valida Mala, mis Sind tõeliselt kõnetab. Ühesõnaga, ma loodan, et minu kirjutis on ühele iidsele praktikale rohkem valgust andnud, et aidata Sul leida oma eesmärkide jaoks ideaalne Mala.

    Kui Mala Sind kõnetab, on selle sõnum mõeldud just Sulle. See on Sinu Mala. Tunne ta ära. Läbi oma südame ♥ 

    Oma lemmiku kristalli leiad SIIT

     

    Ole hoitud,

    Kärt / Mandala ILU looja

     

    Väikene valik minu loodud Mala-palvehelmeid: